Babalar Çocukların Okuma Hakkını Tehdit Ediyor

Babalar, ailenin geçiminden sorumlu kişiler olmasına rağmen çocuklarına eğitim hakkı sunmaları gerekiyor. Ancak babalar kız çocuklarını erkek yaşta evlendirmeleri, henüz oyun çağındayken okul yerine iş yerinde çalıştırıyorlar. Aileler çocukların yaşamından sorumlu olduğundan dolayı okutmalı, eğitmeli onları topluma kazandırmalıdır. Eğitim ve öğretim hayatında bir yerlere gelmeleri için çalışmaları gerekmektedir. Devlet tarafından çocukların eğitimleri karşılanmakta, ekonomik durumu kötü olanlara destek sağlanmaktadır. Çocuklar evlendirilmek, çalıştırılmak yerine onlar okutularak kariyer sahibi olmaları gerekir. Meslek sahibi olan insanlar zamanla birlikte öğrenir kendilerini geliştirirler.


Dünya üzerinde milyonlarca çocuk okula gitmek yerine ailelerinin yanında, iş yerlerinde çalışıyorlar. Kız çocuklarında okuryazarlık oranı çok daha azdır. Okula göndermek yerine genç yaşta evlendirilirler, aileye yardımcı olurla. Kız çocukları da erkek çocukları gibi eğitim alma haklarına sahiplerdir. Bugüne kadar yapılan araştırma ve çalışmalar doğrultusunda kız çocukları eğitim alanında daha başarılı olmakta.

21. yüzyılda özellikle çocukların eğitimi ve kalkınmasında Binyıl Kalkınma Hedeflerinden (BKH) ikisi, kız ve erkek çocuklarının eğitiminden geçmektedir. Eğitim alan çocuklar üzerinde yapılan araştırmada aileye daha bağlı, maddi ve manevi destek çıktıklarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.