Beyaz Ekmek Zararlı mı?

Sağlığına dikkat edenler artık ekmek cinslerine göre tüketimini değiştirmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek için buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tüketmek oldukça faydalıdır. Kronik hastalıklardan olan diyabet, tansiyon ve kalp hastalıklarında sağlıklı tüketmek gerekir. Kronik kabızlık sorunu yaşayan kişilerinde posa ihtiyacı olan kişiler buğday çavdar ekmeği tercih etmeleri gerekir. Sağlıklı beslenmek bağırsakların hareketleri için fayda sağlar. Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin kepekli ekmek tüketmemeli, beyaz ekmek yemeleri daha sağlıklı olur.

Günlük alınan enerji miktarı tüketilen miktardan fazla olduğunda kilo alımına sebep olmaktadır. Enerji çok olduğunda vücutta yağ tabakaları oluşur. Günlük beslenmenizde ekmeği çıkartıyorsanız belli bir kilo kaybına neden olabilir. Sağlıklı kilo kaybı olmayacağından ciddi sağlık sorunları yaşamanızda kaçınılmaz olur.

Ekmeğin yerine farklı yiyecekler tüketebilirsiniz. Örneğin bir dilim ekmek yerine 3 kaşık pilav yediğinizde ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Beslenme biçimi bakımından sağlıklı bireysel beslenme fındık ceviz ve badem tüketebilirsiniz. Fazla tüketildiklerinden dolayı gereğinden fazla yağ alımını ayarlamaları gerekiyor. Fazla miktarda tüketildiği zaman beslenme sorunlarına sebep olabilmektedir.

Zayıflamak isteyenler özellikle ekmeği azaltmalı tamamen bırakmamalılar. Örneğin ekmeği tüketirken azaltmak diğer yiyeceklere ağırlık vermek daha sağlıklıdır.Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.