Bilmeden Yemek Yemek Orucu Bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Tutarken Bir Şey Yemek Orucu Bozar mı, Yanlışlıkla Yemek Orucu Bozar mı ibadetimizi yerine getirirken yanlışlıkla bir şeyler yenmesi orucumuuz bozmayacaktır.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutarken bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Allah rızasını kazanmak için gün doğumundan önce başlayıp gün batımına kadar herhangi bir şey içip yemememizdir. Ramazan boyunca hepimizin başına en az bir kere gelen bilmeden yemek yiyip içecek bir şeyler içmek orucumuzu bozup bozmayacağıdır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:
“Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir.” (Buhari, Savm, 26; Müslim, Sıyâm, 17)

Oruç tutan kişi yanlışlıkla olsa bir şeyler yiyip içerse hatırladığı zaman ağzındakileri çıkartarak orucunu tutmaya devam edebilir. Bununla ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifte buyurduğu gibi “Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir” ifade edilir. Orucunuz bozulmayacaktır ama hatırladığı halde orucuna devam eden birisi varsa o zaman bozulmuş sayılır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir