Menu

Bipolar Bozukluk Nedir

Manik depresif olarkta bilinen rahatsızlıktır. Tıpta duyguların kontrol edilmemesi, bozukluk yaşanması olarak açıklanır. Kişiler hareketlilik, enerjik, konuşkanlık anlarında birden bire duygularda değişiklik yaşayarak karanlık içinde kalabilir. Duygusal değişikliklerin anlık olarak değişerek tepki verilmesi durumudur. Sinirlilik, kafa karışıklığı, öfke, kapana kısılma, enerji kaybı, uyku sorunları aynı anda yaşabilen hastalıklardandır.

Sosyal yaşantısında iniş çıkışlı noktaların olması, aile, iş yaşantılarında dengesizliklere bipolar bozukluk denir. Beyinde kimyasal fonksiyonların değişikliklerin görülmesi sonucunda görülüyor. Başlangıcı depresyon ile görülüp, ilerleyen süreçlerde bipolar bozukluk olarak hale gelir.

Mani dönemi
Aşırı konuşma, yüksek sesle konuştuğunu fark etmeme,
Zihinsel aktivitelerinde farklılıklar olarak fikirlerini başkalarına anlatır.,
Konulara konsantre olamamak, sürekli olarak konudan konuya geçme durumu,
Kendini güçlü ve özel görerek davranması,
Aşırı neşeli ve insanları güldüren hallerde olmak,
Saldırgan davranışlar sergilemesi,
Abartılı özgüvene sahip olunması,
Üretkenlik göstermesi.

Depresyon dönemi
Kişi kendisini yalnız hisseder, umutsuzluklara kapılır, düşünceleri ile başa çıkamaz, kendisinin önemsiz olduğunu düşünür, ağlama krizlerine girer, karamsarlıklara kapılır.

Tanının koyulması
Psikiyatrik kontrolüne girilmesi ile bakılır. Ruh halini değiştirecek ve dengeleyecek sorunlar olup olmadığı kontrol edilir. Dönemle davranışlarında değişiklikler görülür, hayatını zora sokabilecek davranışlar sonucunda tanı koyulmaktadır.

Tedavisi
Tanının koyulması ile araştırmak ve belirtileri yatıştırmak için hasta hastaneye yatırılır. Tedavi sırasında takip edilir, ilaç tedavisi uygulanır. Terapi görmesi sonucunda hasta çıkışında bipolar bozukluk azalmış şekilde görülür.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.