Büyümeyi Olumsuz Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Büyümeyi etkileyen en önemli faktör genlerdir. Toplum arasında kalıtıma bağlı olarak da yorumlanabilir. Kalıtım toplum arasında bakıldığında daha çok fiziksel özelliklerle bilinir. Çocuğun boyunun uzunluğu, kilosu, vücut yapısı, saç rengi, göz rengi gibi pek çok özellik anne ve babadan aldığı kalıtsal özelliklerdir.

Beslenmenin Büyümedeki Önemi
Beslenme büyümeyi doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Büyümeyi doğrudan etkileyen beslenmenin çocuklar üzerindeki etkisi, doğru beslenme alışkanlıklarıdır. Çocuklar doğru beslendiklerinde ve besinleri doğru şekilde sindirdiklerinde büyümelerinde önemli bir rol oynamış olacaktır. Kansızlık, kilo kaybı, iştahsızlık yeterli beslenmemenin doğurduğu sonuçlardandır.

Cinsiyetin Büyümedeki Önemi
Cinsiyetin büyümedeki önemi de oldukça fazladır. Kız ve erkek çocuklarda büyüme farklı şekilde gelişir. Doğum sonrasındaki tartıda kız çocukları daha zayıf görünürken, gelişime bakıldığında kızlar daha çabuk gelişir. Bu özellikle ergenlikte oldukça dikkat çeker. Fakat kızlar büyüme konusunda daha hızlı gelişim gösterse de erkek çocuklar özellikle ergenlik döneminde kas gelişimi ve boy uzaması konusunda kızlardan farklı bir gelişim sergiler.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir