Cezeri Kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

El-Cezeri, dahine düşüncesi ve zekası ile elektrik kullanmadan su ve mekanik parçaları çalıştıran makineler geliştirmiştir. Tam adı Cizreli Eb-ül-İz 1100-1200 yıllarında yaşamını sürdürmüştür. Buluşları Leonardo’dan 150 yıl önce bularak kitap haline getirmiştir. Selçuklu döneminde yaşayarak buluşları ile icatlarda elde etmiştir.

Artukoğulları tarafından fethedilen Mardin’e, Cizre’de yaşayan Abdülaziz İsmail bin Razzaz Başşehir Diyarbakır’a çağrılır. Yaptığı buluşlar sayesinde hükümdarın takdirini kazanır. Yapılan çalışmalara dair bunları tek bir kitap altında toplaması istenir. Çalışmaları yaptığı buluşları otomatlara tanımaktadır. Bu hususta yazdığı Makine yapımında Faydalı Bilgiler ve Uygulamalar kitabını yazarak sunmuştur. Kitabın giriş kısmında kaleme aldığı satırda ”Bir gün Sultanın huzurundaydım ve yapmamı buyurduğu şeyi getirmiştim… Ne düşündüğümü anladı… Bana şöyle diye konuştu, ‘eşsiz araçlar yapmış, onları gücünle işler vaziyete getirmişsin. Seni yoran ve mükemmel biçimde yaptığın bu şey-ler kaybolup gitmesin. Benim için buluş ettiğin bu araçları bir araya toplayan ve her birinden ve resimlerinden seçmeleri kapsayan bir kitap yazmanı istiyorum. Onun tekliflerini kabul ettim… İhtiyaç duyulan çalışmayı yapmak üzere gücümü topladım ve bu kitabı kaleme aldım ” yazısı bulunur.

Cezeri kitabında 50 tane aracın taslak halinde detayları ile anlatmıştır. Çalışmaları ile bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuşlardır. Araçları çeşitli prensipler gereğince çalışmalarda bulunmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir