Menu

Civanperçemi Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi bitkisi ak başlı, bursama otu veya bin bir yaprak otu isimleri ile bilinir. Ilıman iklimlerde yetişen bitki türüdür. Boyları ortalama 100cm kadar ulaşır, dayanıklı ve yaprakları kirli beyaz renkte açmaktadır. Keski ve ağır bir koku yayan bitkilerdendir. Bitki her ne kadar cazip gözükmese dahi şifa amaçlı kullanılmaktadır.

Ergenlik döneminde olan kızlar için adetlerinin düzenlenmesini sağlar, menopoz döneminde kadınların değişikliklerini kontrol altına alır, perçemi çayı bir çok hastalığa iyi gelerek kişilerin iyileşmesin sağlamaktadır.

Banyoda kullanılan civanperçemi bitkisi yanık, morarma, ezik, zedelenme gibi izlerin iyileşmesin sağlayan etkiye sahiptir.

Mide bulantılarını bastırarak mide sağlığını koruyucu etkilere sahiptir.

Göz sancıları ve ağrılarını iyileştirici özelliği sayesinde kuruluğu önlemektedir.

Burundaki kılcal damarların çatlamasını önleyerek burun kanamalarının önüne geçer.

Gözün sulanmasını ve göz önüne geçer.

Civanperçemi bitkisi nasıl kullanılır?
Bitki ince kıyılmış şekilde bir tatlı kaşığı kadar alınır, çay demlermiş gibi soğuk suyun içine koyularak kaynatılır. 15 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzgeç yardımı ile süzülür. Günde 3 kez tüketilerek bitkinin faydalarından yararlanılır.

Civanperçemi bitkisi ile banyo nasıl yapılır?
İki avuç ince kıyılmış civanperçemi bitkisini suyla doldurduğunuz küvetin içine koyunuz. Banyo suyu ile birlikte karıştıktan sonra banyo yapılır ve üstüne ılık suyla duş alınır.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.