Çok Uyumanın Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku gerekli ama gerektiğinden fazla uyumak sağlığı etkileyebilir. Kalp hastalıkları ve ölün riskine neden olabilen durumlardan birisi uyumaktır. Uykunun altında bir çok sebep yatabilir. Araştırmalara göre fazla uyuyan kişiler depresyon, sosyoekonomik düzeyle ilgili durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sağlık bakımından da fazla uyumaktan kaçınılmalıdır.

Neden çok uyuruz?

Aşırı uyumak: Gün içinde uykusuz olurlar, gece uykularını gerektiğinden daha fazla uyurlar. Hipersomnialı kişiler uyku sorunları yaşamaktadır.

Solunum durması: Yeterli ve kaliteli uyku alamadıklarından dolayı daha çok uykuya ihtiyaç duyarlar. Uykuda nefes alamamasından dolayı etkilenirler. Kişinin normal uykusunu bozarak daha fazla uyku ihtiyacı duymasına neden oluyor. Uyku apsesi olarak adlandırılmaktadır.

İlaçlar: Gün içinde alınan ilaç, alkol fazla uyumasına neden olabilir. Depresyonda olan kişiler aşırı uyumayı tercih ederler. Kendilerini rahat hissettiklerinden dolayı uyku oranları daha fazladır.

Kronik bitkinlik: yeterince dinlenmesine rağmen kendilerini yorgun ve halsiz hissederler. Kronik bitkinlik sendromu yaşamın etkilerinden dolayı oluşabileceği düşünülmektedir.

Sağlıksız alışkanlıklar: Sahip olunan sağlıksız alışkanlıklar kişilerin daha fazla uyumaya itebilen durumlardandır. Uyku kalitesini bozarak gece ve gündüz düzenli uyumalarına engel olurlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir