Demir Emilimini Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yediğimiz yiyeceklerin içinde bulunan çeşitli minerallerden dolayı demir emilimini engelleyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Besinler bazıları demir emilimini olumsuz etkileyen durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Demir vücudumuz için önemli olarak dışarıdan alınması gerekmektedir. Et, balık, tavuk ve deniz ürünlerinde bol miktarda demir bulunabilir.

Demir, oksijenin vücutta taşınması için önemlidir. Diyet yaparken dahi demir bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Vücudumuzda tükettiğimiz demirin miktarı önemlidir. Demir vücudumuzda emilmesi için tüketilen yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Karaciğer, dalak, kemik iliği gibi depolanmış yiyeceklerde demir emilimi haylice önemli olmaktadır. Minerallerin vücudumuza emilerek ihtiyacımızı karşılaması için gereklidir.

Kalsiyum bakımından zengin gıdalar demiri emilimini engeller. Süt, yoğurt, somon, peynir, soya peyniri, kalsiyum bakımından zengin olduğu gibi 50mg ya da daha faz demir emilimi üzerinde etkiye sahip olmaktadır.

Fosfor bakımından zengin olan gıdalar kemik sağlığımızı korumamız için önemli olmaktadır. Et, balık, tavuk gibi demir bakımından yüksek besinlerin tüketimi demir emilimini etkiler.

Çay ve kahve tüketimi içinde bulunan “tanen” adındaki bileşikten dolayı demir emilimi etkilenir.

Demir emilimini arttıran gıdalar; Vücuttaki demir emilimini arttırmak adına çeşitli besinler tüketebilirsiniz. Besinlerin mineral ve emilim değerlerine baktığımız zaman C vitamini ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. C vitaminini kivi, çilek, biber, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi şeylerden alarak koruma sağlayabilirsiniz. C vitaminini hayvansal gıdalardan karşılamak için et, balık, kümes hayvanları tüketilerek yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir