Menu

Depresyon Belirtileri ve Çeşitleri

Kişilerin hayatında duygusal olarak yıkıntı ve ruhsal anlamda sıkıntı yaşamsıyla ortaya çıkan hastalıktır. Depresyon kişilerde ilgi kaybı, motivasyon düşüklüğü, ilgisizlik, umursamazlıkların ortaya çıkmasına nedendir. İnsanlarda ruhsal anlamda kayıplara neden olmaktadır. Sorumluluklardan kaçmak, stres ve iş kayıplarına neden olarak rahatsızlık yaratabilir.

İnsanların hayatında ufak tefek değişiklikler, düşüncelerde farklılık, kötümserlik, üzüntü hali, halsizlik hissi, ilgi kaybı, uykusuzluk, kabızlık, ishal, nefes alıp vermekte zorluk çekmeler ile anlaşılıyor.

Depresyon kalıtımsal olabiliyor, çevresel faktörlerin etkisi ile insanın yaşamındaki olayların getirisi de olabilmektedir. Duygusal ve fiziksel olarak kişilerin etkilenmeleri, depresyonu tetikleyerek ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kış depresyonu
Kış aylarında ortaya çıkan depresyondur. Mevsimlerin değişikliği insanların yaşamlarını olumsuz şekilde etkiliyor. Enerji eksikliği ve ruh hali bakımından etkilenmeleridir. Güneşin geri çekilmesi ile havanın kapanması insan yaşamını etkileyebiliyor.

Unipolar depresyonu
Uykusuzluk, enerji eksikliği ve halsizlik ile anlaşılır. Hasta hayatından memnun olmadığı gibi çevresinde hiçbir şeyden zevk almaz.

Bipolar depresyon
Kendileri hakkında abartılı özeleştiriden dolayı etkilenebilir. Gece ve gündüz çalışma, uyku ve yorgunluk şekillerinde göstermektedir. Tek bir noktaya odaklanarak takıntı haline getirebilirler.

Distimi
Ergenlik döneminde başlayan hafif depresyon türlerindendir. Hafif formu olarak bilinerek kişilerin etkilenmesi kaçınılmazdır.

Depresyonda olduğunuz nasıl anlaşılır?
Kendinizi üzüntülü, hüzünlü ve çaresiz duygularına kapılmanız,

Karar vermekte kararsız kalmanız, günlük konsantrasyonunuzun bozulması,

Zevk aldığınız şeylerden artık zevk almamaya başlamanız,

Okul ve iş arkadaşları ile arasında sorunlar yaşaması,

Uyku bozuklukları,

Yeme bozuklukları,

Alkol ve çeşitli zararlı maddeler kullanma,

Kendisine zarar verme durumları,

Yukarı da sayılanların biri ya da bir kaçı görülmesi depresyon belirtisi olmaktadır.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.