Destanların Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Destanlar toplumların göç, savaş, afet gibi olayları konu olarak geçmişten günümüze anlatımıdır. Türk ve Dünya edebiyatında destanlar milletlerin tarihini ve kültürünü anlatmaktadır. Türk tarihinde İslamiyet öncesi ve sonrası olarak değişkenlik göstermiştir.

Destanlar kahramanlardan oluşarak toplumların kaderini değiştirebilirler. Olağanüstü güçlere ve özelliklere sahip olarak kendilerini gösterebilirler. Destanlarda olayların gerçekleşmesi, olaylardan sonra olacaklar hepsi sırasıyla birlikte meydana gelir. Türk destanları daha çok son aşamasını tamamlamayan yazılardan oluşarak günümüzde yaygın şekilde kendisini gösterir.

Destanlar daha çok halkın ortak değerleri olarak çıkar. Milletler yaşamları ve yaşadıklarından dolayı kendi destanlarını yaratırlar. Gelenek ve görenekleri içine işleyerek anlatımlarının farkına varılabilir. Yazım şekilleri daha çok manzum olarak görülür. Kimin tarafından yazıldıkları belirsiz olup dilden dile farklı şekillerde anlatımları yapılmaktadır. Zaman içinde gelecek nesillere aktarılırken değişiklikler olabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir