Menu

Devedikeni Tohumunun Faydaları

İsmi gibi yabani otlardan olmasına rağmen karaciğer hastalığına karşı tıpta kullanılmaktadır. Hepatit, siroz, karaciğer yağlanması, hazımsızlık durumlarında bitkinin tohum olan bölgesi, dış bölgesi temizlenerek kullanılmaktadır. Karaciğere zararı olan çok sayıda rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Deve dikeni tohumu kullanılırken tek başına kullanılmalı. Başka bir şeyle karıştırılmaması gerekir. Mide ve bağırsak sorunları yaşayan kişilerin genelde tercih ettiği alternatif tedavi yöntemlerindendir. Genel olarak eczanelerde karaciğer yağlanması gibi sorunlar olmamaktadır. Günde kişilerin tedavi amaçlı olarak 15 gram kullanmaları yeterlidir. Henüz bilinen bir yan etkisi olmadığı gibi normalin dışında bir şeyle karşılaşırsanız eğer doktorunuza başvurunuz.
Halk arasında şevkülmeryem olarak bilinir. Genelde yol kenarlarının taşlarının altında, kayaların kenarlarında yetişen dikenli bitkidir. 2 yıl ömrü olup boyları 1 metreye ulaşır. Yeşil ve top şeklinde dikenlidir. Olgunlaştığını anlamak için mor renkte çiçek açar. Pembe kırmızı renkte çiçekleri ile fark edilir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.