Doğal Sistemlerin İnsanlara Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğal sistemler deyince ilk akla gelen bitki örtüsü, yer şekilleri ve toprak gibi unsurlardır. Doğal sistemler insanların hayatını doğrudan etkileyen unsurlardır. İnsanlar doğal unsurlara göre hayatını düzenler, şekil verir ve yaşarlar. İnsan yapacağı işte içinde bulunduğu toprak, yer şekilleri ve doğal unsurlar önemli rol oynamaktadır.

İnsanların doğal yaşamı kullanarak yaşamını devam ettirmesine örnek verelim. Bitki örtüsünün gür olduğu yerler, yağışa elverişli alanlar genellikle tarım alanı olarak tercih edilmektedir. Bunun yanında arazi yapısı biraz daha dağlık, bozkır gibi alanlarda ise genellikle hayvancılık işleri yapılmaktadır.

İnsanlar bulundukları iklime ve bölgeye göre evlerini, yaşam alanlarını belirlemektedir. Evlerini yaparken kullandıkları malzemeler bulunduğu coğrafyaya göre belirlenmektedir. Doğanın yararlarından en iyi şekilde yararlanmak ve zararlarından da bir o kadar korunmak için doğal unsurları iyi bilmelidir.

İnsanlar doğal afetlerin yoğun olarak meydana geldiği bölgeleri iyi belirlemeli onlara önlem alarak hayatlarını sürdürmelidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir