Menu

Düşük Neden Olur

Heyecan dolu gebelik dönemleri olumsuz şekilde sonuçlanabiliyor. Rahatsız edici ve can sıkıcı durumlardan olan düşük sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Düşüğün nedenlerinin araştırılması durumunda kişilerin dikkat etmemesi ön planda oluyor. Hamilelik döneminin ilk 20 haftasına gebelik kendiliğinden sonra ermesine düşük denir. Düşük, anne adaylarının yeteri kadar yaşamına özen göstermemesi durumunda görülmektedir. Günümüzde çalışma hayatına devam eden anne adaylarında daha sık görülmektedir.

Hamilelik dönemi güzel geçerken kullanılan çeşitli maddelere bağlı olarakta düşük yaşanabilmektedir. Düşüğün bir çok sebebi olduğundan dolayı ilk 12 haftasında oldukça dikkat edilmelidir. Doktor muayenesine doğru zaman aralıklarında gidilerek sorunların giderilmesi gerekmektedir.

Kromozom bozuklukları
Döllenme durumunda bebeğe eksik genler aktarılması durumda, gelişim durarak düşük meydana gelir.

Plasenta problemleri
Gebelikte bebeğin gelişmesinin normalin dışında gelişmesi durumudur.

Bağışıklık sistemi sorunları
Gebelik döneminde embriyo vücut tarafından yabancı olan maddelere karşı tepki gösterir. Bağışıklık sisteminin embriyo’yu tanımaması sonucuna ona karşı kalkan oluşturur ve gebelikte düşük meydana gelir.

İlaçlar
Romatizma başta olmak üzere egzama, akne, ağrı kesici gibi ilaçlardan dolayı düşük olabilir.

Yaş
35 ve 45 yaş üstü olan kişilerde düşük riski çok daha fazla artmaktadır. Vücut fonksiyonları yeterince sağlıklı çalışmadığından dolayı etki yaratmaktadır.

Hamileyken sigara ve alkol içmek
Obezite
Hormonal bozukluklar
Rahim kanseri

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.