Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir

Sponsorlu Bağlantılar

Duygusal zeka kendinizin veya başkasının duygularını anlamaktır. Duygularınızı kontrol ederek karşınızdakinin hislerini anlamanızdır. Kişilerde duygusal zekanın gelişmemiş olması kendi suçu değil, kendi yaşamını anlatmaktadır. Duygusal zeka aile, çevre, arkadaş ve yaşanılanlar sonucunda gelişmesi sağlanır. Kendi hislerinizi anlayarak bunları nasıl kullanacağınızı düşünmelisiniz. İnsanlarla olan iletişiminize önem veriniz. Onların tepkilerini ve hal hareketlerini gözden geçirmelisiniz.

Profesyonel olarak duygular zekanızı arttırmanın yolu insanlarınkini incelemekle olacaktır. Sevgi, yardım, şefkat, yardımcı, kızgınlık, sinir gibi durumlarda hal hareketlerini anlamanız gerekir. İlk tanıştığınız zamanlar da bunların gözlemlenmesi gerekmektedir.

İlişkilerinizi daima analiz ederek duygularını anlamaya çalışınız. Ona karşı söyleyeceğiniz bir kelimenin nasıl tepki vereceğini mutlaka biliniz. Siz onun yerinde olsaydınız ne yapardınız gibi empati olayına giriş yaparak geliştirmeniz mümkündür. İlişkileriniz de sabırlı olarak daima bunu gerçekleştirmeniz gereklidir. Hal ve hareketleri olan herkes bunların takibini en güzel şekilde sağlayacağı görülür.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir