Menu

Elma Kesildikten Sonra Neden Renk Değiştirir

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan elma her konuda vücudumuza dost oluyor. Severek yediğimiz o elmanın lezzetine doyum olmuyor. Yediğimiz gibi fazla kilolarımızı vermemizi sağlayarak metabolizmamızı düzenli olarak çalışmaktadır. Elmalar hakkında kafalara takılan soru soyduktan veya ısırdıktan sonra renk değiştirerek kararmasıdır.

Elmanın içinde tanik asit bulunur, oksijen ile temas etmesi durumunda dış yüzeyinde oksitlenme meydana gelir. Renkli polifenoller elmanın yüzeyini kaplaması ile renk değiştirmesine sebep olmaktadır.

Elmanın kararmasını engellemek istiyorsanız çözüm şöyle; Elmayı kestikten sonra kesilen bölgeye azcık limon sürmeniz durumunda sitrik asit oksitlenmeyi önleyerek kararmasının önüne geçecektir. Elmanın kesilen kısmını hava almayacak şekilde örtmemiz durumunda kararmanın da önüne geçmiş oluruz. Elma renk değiştiren olduğundan dolayı zarar gelmesinin önüne geçilmesi gerektiğini asla unutmamalıyız. Kararmalar renk değiştirmelerden sonra elmanın yenilmemesi gerektiği önerilmektedir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.