Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut bakımının yanı sıra ayak bakımı ihmal edilmemelidir. Titizlik ile uygulanacak yöntemler sayesinde estetik açıdan ayaklarımızda güzelleşme, canlılık ve dirilik olabilir. Ayaklarımız gün içinde yorulduğu gibi en çok bakıma ihtiyaç duyan yerlerimizdir. Tırnak bakımı önemli olduğu gibi ileri de çatlamalar, soyulma, sararma ve kalınlaşma gibi sorunları bakımını düzenli yaparak önleyebiliriz.

Ayak tırnağı kalınlaşması
Tırnağın ilerleyen zamanlarda kalınlaşması sonucunda kötü kokular ortaya çıkabilir. Bazı hastalıkların etkisi ayak tırnaklarının kalınlaşmasına neden olabilir. Şeker hastalığı, tiroit bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayak tırnakları hastalık nedeni ile bozukluklar oluşmasına, ilaçlar yardımı ile tekrarlanarak hastalıklardan dolayı olabilir.

Tırnak sararması
Sararan tırnaklar görüntü açıdan oldukça rahatsız verici oluyor. Sirkeli su karışımı ile sararan tırnakların önüne geçebilirsiniz. Sirke ve su karışımı sayesinde ayaklardaki mikropları öldürebilir, kötü kokuların önüne geçmeniz mümkündür.

Tırnak soyulması
Tırnakların üst kısımlarında soyulmalar nadiren de olsa olabiliyor. Ayak tırnaklarına oje gibi çeşitli kozmetik ürünlerinin sürülmesi, havasız kalmasına neden olarak soyulmaları tetikliyor. Ayaklar ılık suyla dinlendirilmesi hava alması ve temizlenmesini sağlar.

İlaç kullanımı
Bazı ilaçların kullanımı ayak sağlığını etkilediği gibi tırnakların soyulmasına da neden olmaktadır. Ortaya çıkan tırnak soyulmaları insanları rahatsız ederek etkileyebilir.

Tırnak mantarı
Tırnak mantarı sık rastlanan sağlık sorunlarındandır. Tırnağın sararması ve mantarlardan dolayı etkilenir. Mantar tedavisi için ayak bakımına özen gösterilmeli, ıslak bırakılmamalı ve kurulanmalıdır. Kişisel ayak havluları başkası tarafından kullanılmamalı, başkasının giydiği çorap, ayakkabılardan uzak durulması gerekmektedir.

Tırnak dolaması
Ayak tırnağının çevresinde oluşan iltihaplanma köşelerde daha çok kendisini gösterir. baş parmak şişer ve kontrol kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tırnak batması
Sık karşılaşılan sağlık sorunlarından olan tırnak batması, genelde ayağın dar ve sıkışık ayakkabı giyilmesi sonucunda ortaya çıkar. Kilolu kişilerde sık görülen durumlardandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir