Menu

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

Günlük yaşantımızın her alanında çeşitli etkilerin altında kalabiliyoruz. Beslemek için tükettiğimiz gıdalar her zaman sağlıklı olamayabiliyor. Hayatımız boyunca evde yada dışarıda yediğimiz yiyecekten bir kere zehirlenme vakası başımıza gelmiş olabilir. Gıda zehirlenmesinde teşhis önemli olarak müdahale edilerek kişi ağır sonuçlardan korunabilir.

Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır
Yemek yendikten sonra 2-3 saat sonra kişilerde kusma, ishal gibi durumları ortaya çıkması ile anlaşılır. Kusma ve karın ağrısı tekrarlaması ile birlikte kişi doktora götürülerek tedavi altında alınmalıdır. Gözetim altında tutularak yemeği yiyen başkası varsa onlarda takip edilmelidir. Gıda zehirlenmesi kişileri doğrudan etkileyeceğinden dolayı dikkatli olunması gerekmektedir.

Gıda zehirlenmesinde ne yapılır
Zehirlenme durumunda müdahale önemlidir. İlk müdahale kusturmak olsa dahi yeterli olmaz. Yedikleri midesinden bağırsaklarına kadar ulaştığından dolayı emimde başlamış olacaktır. hastaneye götürülerek fiziki muayeneden sonra laboratuar testleri ile beraber sonuca karar verilir. Yoğurt zehirlenmeye iyi geldiği söylense dahi yeterli olmayarak kişiler dikkat etmeli ve beklemesi gerekmektedir.

Son kullanma tarihi geçmiş ve zehirleyebilecek olduğunuz yemeklerden sakınınız. Yiyeceklerden her ne kadar uzak durursanız kendinizi o kadar korumuş olursunuz. Gerekli koşullar altında saklanmayan yiyeceklerde sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.