Menu

Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yolları

Yaz aylarının gelmesi ile sıcaklıklar normal değerlerin çok üstünde seyredecek. Ozon tabakasının zarar görmesi ile güneşten gelen ışınlar çok daha etkili oluyor. Güneş sağlığımızı doğrudan etkiliyor olması, zararlı ışınlardan korunmamız gerektiğini göstermektedir.

Zararlı güneş ışınları cildimize zarar verdiği gibi sağlık durumumuzu da olumsuz etkilemektedir. Güneşin zararlarından cildimizi korumamız gerekecektir. Deniz sezonunun da açılması güneşlenmek için plajlarda olmamızdan dolayı cildimiz için oldukça zararlı olabilir. Başta cilt kanseri gibi çeşitli etkiler ortaya çıkar. Cildimizde güneş yanıkları kendisini göstererek estetik olarak yapımızda bozulmalar meydana gelebilir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yapabileceklerimizi bilerek önlemlerimizi almalıyız.

Kısa vadeli olarak bronzlaşmak istediğimiz zamanlar zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneş kremleri kullanmalıdır. Faktörler doğrultusunda insanların korunması gerekmektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunan kişiler yaşlarına göre ciltleri çok daha genç gösteriyor. Güneş ışınları beraberinde akut ve kronik olarak zararlar taşır. Cildin erken yaşlanmasına sebep olarak gözlerin görme yetisinin zamanla kaybolmasına sebep olmaktadır.

Güneş yanıkları
Cildin erken yaşlanması
Gözlerin görme yeteneğinin azalması
Cilt kanseri

Güneşten korunmak için güneşin en yukarıda olduğu saatlere dışarı çıkılmaması.
Geniş büyük şapkalar kullanarak güneşin zararları yüz ve boyun kısımlarına gelmemesi.
Solaryumdan kaçınarak cilt korunması.
Güneşlenmek isteyenler cildine göre güneş kremi seçmelidir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.