Ihlamur Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir

Ihlamur, ıhlamur ağacından elde edilmektedir. İki tür ıhlamur ağacı vardır ve bunların birbirinden farkı ise yapraklarının büyüklüğüdür. Ihlamur çayı ise sinirleri yatıştırıp kaygıyı önlemektedir. Ihlamur ağacı çok hızlı büyümektedir ve 15- 20 metre uzunluğa kadar erişebilmektedir. Ihlamur çayının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Hastalıkların tedavisinde bu ağacın yaprakları ve sarı- beyaz renkte açan çiçekleri yardımcı olmaktadır. Ihlamur ağacının çiçekleri bahar aylarında açmaktadır. Ardından toplanıp kurutulmaktadır. Çiçekler kalp şeklindedir. Ihlamur ağacı kışın ise yapraklarını dökmektedir. Ağacın yapısına bağlı olarak güçlü ve yumuşak kokulu çiçekler açabilmektedir. Ihlamur ağacının kurutulan çiçekleri hafif yapışkan ve tatlıdır.

Ihlamur Ağacının Faydaları

Ihlamur ağacı terlemeye teşfik eder. Kış aylarında grip, öksürük ve nezle gibi hastalıklara iyi gelir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Migren ağrılarını hafifletmektedir. Stresi azaltıp rahatlama sağlamaktadır. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlıkları için kullanılabilmektedir. İshali kesmek için kullanılabilmektedir. Boğaz ağrısını geçirir. Hazımsızlığa iyi gelip çarpıntıyı gidermektedir. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Terlemeyi teşvik eder
Ateş düşürür
Öksürüğe iyi gelir
Gribe ve nezleye iyi gelir
Migren ağrılarını hafifletir
Kaygıyı azaltır
Stresi azaltır ve rahatlama sağlar
İshal tedavisinde kullanılır
Kan basıncını düşürür
Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır
Damar sertliğine karşı kullanılır
Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
Kas spazmlarını giderir
Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
Boğaz ağrısını alır
Hazımsızlığa iyi gelir
Çarpıntıyı giderir
Toksinlerin atılmasına yardımcı olurYorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.