İspanya’nın Kültürel Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

İspanya oldukça renkli ülkelerden biridir. Kültürel özellikleri ile tüm dünya genelinde bilinen müzikleri, gelenek ve görenekleri, yeme alışkanlıkları ve etkinlikleri ile bilinirler.

Flamenko: İspanya’nın olmazsa olmaz yöresel dansıdır. Halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Rengarenk elbiseler giyilir, ayak hareketleri ile müziğe eşlik edilir.

Boğa güreşi: Roma İmparatorluğu döneminde başlayarak her yıl geleneksel olarak İspanya’da yapılmaktadır. Boğa eğlencesi olarak gelenek ve göreneklerin bir parçası kabul edilmiştir. Her yıl yüz binlerce turistin boğa güreşlerine katılması hedeflenmiştir.

Giyim: İspanyolların giyimi daha çok yereldir. Eskiden kalma dans elbiselerini tercih ederler. Flamenko dansları oldukça renklidir. Katlı kadın elbiseleri, gül desenlerine sahip ve siyah kırmızı renge sahiptir.

Yemek kültürü: Türk mutfağına benzerdir. İspanyollar Türkiye’yi ziyarete gelince Türk mutfağına hayran kalmaktadır. İspanyollar akşam yemeklerini geceleri yemeği tercih ediyorlar.

İspanyol yemekleri
Paella: Safranlı pilav, deniz mahsulleri, tavuk, sebze ve etli yemek türüdür.
Tortilla: Omlet türü olup patates ve yumurta karışımı ile yapılmaktadır.
Flan: Muhallebi benzer bir çeşit tatlılır.
Rioja: İspanyol kırmızı şarabıdır.
Zarzuela: Balık, midye ve karideslerden yapılan yemektir.
Tapas: Sıcak ve soğuk mezelerden yapılır.

İspanyol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Keşifler ve göçlerin yapılması yemek kültürünü geliştirmiştir. Zengin mutfak yapısına sahip olan İspanyollar değişik tatlara açıktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir