İstiklal Marşımızın Yazarı Kimdir

Çanakkale Destanı, Safahat gibi edebiyatımıza önemli eserler vermiş vatan şairi  Mehmet Akif Ersoy’un şüphesiz ki en önemli eseri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı olan İstiklâl Marşı’dır.

İstiklâl marşımızın yazılmasına nasıl karar verildi ve Mehmet Akif Ersoy nasıl İstiklâl Marşı’nı yazmaya karar verdi?

1920 yılında o zamanki ismiyle Maarif Vekâlet’inin milli bir marş seçmek için bir yarışma açar. Okullara birer duyuru gönderilir ve Hâkimiyet-i Milliye gazetesinden yarışma ilan edilir.  Tek şartı milli mücadele ruhunu ifade etmek olan,  kazanana o zamanın şartlarında yüklü bir ödül olan 500 Lira verileceği açıklanan yarışmaya 724 şiir katılır. Fakat beklenen niteliklere sahip bir şiir gelmez.

Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy yarışmaya özel olarak davet edilir. Fakat vatan şairi, millî marşın para için yazılamayacağını vurgulayarak yarışmaya katılmayı reddeder. Daha sonra çevresinden gelen ısrarlar, belki de Millî Mücadele’ye duyduğu bağlılık sonucu maddi olarak sıkıntı içinde olduğu o dönemde milletvekili olarak seçim komisyonu içinde yer aldığından yarışmaya katılmayacağını fakat bir şiir yazacağını ve eğer şiiri millî marş olarak seçilirse herhangi bir para ödülü almayacağını bildirerek yazmayı kabul eder.


İstiklâl Marşı nasıl kabul edildi?

Usta şair İstiklâl Marşı olarak sunmak üzere bir şiir yazmayı kabul ettikten sonra adeta tüm dünyayla bağını koparıp sadece manevi dünyasına ve milletinin şiirine odaklanmıştı. Bir süre sonra milletin zaferini, bayrağın yüceliğini ustaca anlattığı şiiriyle yarışmanın 725. şiiri olarak kabul edilen son şiiri komisyona sunar.

TBMM’de yapılan oylama sonucu bayrağımızı ve Millî Mücadele’de yurdunu canı pahasına korumuş halkımızı en iyi temsil edecek marş olarak seçilmiş ve 21 Mart 1921 tarihinde oy birliğiyle Millî Marş olarak kabul edilmiştir.

Vatan Şairi

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, para ödülünü reddettiği gibi, İstiklâl Marşı’nı kendisine değil millete ait gördüğü için şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine de dahil etmemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.