Kerevizin Faydaları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kereviz yemeği ve salatası ile sofralarımızı süsleyen önemli sebzelerimizdendir.
K vitamini bakımından zengin olan kereviz çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran özelliği ile ilk sırada gelmektedir. Kalorisi oldukça düşük olması nedeniyle de diyet yapanların gözdesi bir sebzedir.
Daha çok kök kısmı ile tanınan kerevizin yaprakları ve sapı da en az kökü kadar besleyicidir.
Kereviz sapında bulunan ve kerevize mayhoş tadını veren aroması kasları yumuşatıp kan akışını rahatlattığı bu nedenle yüksek tansiyonu düşürmek için tüketildiği bilinmektedir. Ama her rahatsızlıkta olduğu gibi bu durumda da öncelikle doktor kontrollerinden geçmek ve kullanılan ilaçlarla etkileşimi açısından bilinçli yenilmesi tavsiye olunur.
Lifli bir besin olduğu için kabızlık sorununu giderici özelliği bulunmaktadır. Özellikle az miktardan başlayıp giderek çoğaltabileceğiniz kereviz sapı bu sorununuzu giderecek sebzelerimizdendir.
İltihaplı hastalıklarda özellikle romatizmada belirtilerin giderilmesinde önemli rolü olan bir sebzedir.
Vücudu toksinlerden temizleyip vücuttan su atılmasını sağlayan kereviz önemli bir idrar söktürücüdür.
Kereviz yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sebzeler arasında yer aldığı yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmış.
Özellikle pankreas kanseri tedavisinde, Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada kanserli hücrelerin üremesinin durdurulması ve tümörün küçülmesi için etkili olabileceği, ilerde kanser ilaçlarında önemli umut verici kaynak olabileceği açıklanmış.
Uyku sorunu olanlarda ve adet sancılarında bir bardak kereviz suyunun sakinleştirici kramp giderici özelliği olması bakımından tavsiye edilen sebzelerimizdendir.
Göz sulanması, hapşırma gibi alerjik durumlarda havuç ve zencefille karıştırılmış bir bardak kereviz suyu rahatsızlığın belirtilerini hafifletebildiği için alternatif tedavi olarak önerilir.
Hamilelerde sonuçları bilinmediği için doktora danışılması gerekmektedir.
Fazla ve uzun süreli tüketilmesi durumunda kerevizin de yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir. Cerrahi müdahalelerden en az 2 hafta önce tüketimin kesilmesi gerekmektedir. Yüksek oranda A vitamini içeren kereviz karaciğer ve sinir sisteminde bazı sorunlara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir