Kış Aylarında Görülen Hastalıklar

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının gelmesi beraberinde soğuk mevsimlerde görülen hastalıkları getiriyor. Kışın en çok yakalanacağınız hastalık grip, soğuk algınlığı olacaktır. Beraberinde yaşayacağınız bir çok hastalık görülebilir. Yaklaşık 200 çeşit virüsün olması sağlığımızı tehdit edebilir. Mikroplar vücudumuza girmesi ile belli bir kuluçka süresi olmuştur. Genellikle yakalanacağınız hastalıklar solunum yolu ile bulaşır. Ağız ve burun salgılarından dolayı yakalanmanız daha kolay olur.

Grip: Influenza virüsü sonucunda bulaşır. Soğuk algınlığı ile karıştırılsa dahi genellikle farklı hastalıklardan olur. Görebileceğiniz rahatsızlıklar kendisini ateş, baş ağrısı, boğaz, öksürük, titreme, yaygın vücut ağrıları ile gösterir. Çocuklarda ve yaşlı kişilerde etkileri daha ağır seyreder.

Farenjit ve Tonsillit: Boğaz ağrısı sonucunda bademciklerin iltihaplanması ile kendisini gösterir. Mikroplar etken olarak görülüp kişilerin vücudunda bakteriler yaygın şekilde görülür. Akut Romatizmal Ateş denilen hastalığa neden olur. Kişilerde belirtileri ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğaz gıcıklanması ve vücutta ağrılarla görülür.

Kış ayında görülebilecek diğer hastalıklar astım, kronik bronşit, akciğer hastalıklarıdır.

Nasıl Korunuruz?
Ellerimizi sık sık yıkayarak temizliğimize dikkat etmeliyiz.
Yaşadığımız ortamın sıcaklık derecesini uygun dereceye ayarlamalıyız.
Hava sıcaklığına uygun elbiseler giyinilmeli.
Beslenme programı yaşadığımız mevsime göre düzenli olup sağlıklı beslenmeliyiz.
Kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda bulunmamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir