Kızılay Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Kızılay Hakkında Bilgi, Kızılay Nedir Kısaca Türk yardım ve dayanışma kuruluşlarından olup insanlarımızın yardımına koşan dernektir.

Türk kızılayı yardımlaşma ve dayanışma adı altında kurulmuştur. İlk olarak faaliyete geçtiği tarih 1868 yılında olup Hilal-i Ahmet Cemiyeti adında olmuştur. Savaşların olduğu dönemler olduğundan dolayı yaralı askerlere yardım götürerek onlara destek çıkmıştır. Yaşanan bir çok felakete karşı sahip olduğu araç ve gereçlerle yardıma koşmaktadır. Dünyanın her neresinde olursa olsun insan, din, ırk, cinsiyet ayırt etmeksizin yardımcı olan kuruluşlarındandır.

1947 yılında adı Türkiye Kızılay Derneği olarak değişti. Çalışanları gönüllülük esasına dayanarak işlerini yapmaktadır. Kızılay ile birlikte bir çok doğal afete yardım götürülmüştür. İnsanların sağlık, barınma, gıda ihtiyaçlarını karşılayarak yaşanan felaketlerde yaşamsal ihtiyaçları göz önünde bulundurmaktadır. İnsanlık için hizmet verdiği gibi bağımsız bir şekilde hayır kurumu olarak hizmetlerine devam etmektedir. Türk milletinin dünyaca tanınmış önemli yardım derneklerinden birisi olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir