Kolesterol Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol, özellikle ağır yemek yiyenlerde, fazla hareketsiz bir yaşam süren insanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle kötü kolesterolün kontrol altına alınmaması, ilerde kalp damar hastalıklarının da oluşmasına sebep olacaktır. Kötü kolesterolü kontrol altına alabilmek için üç önemli nokta vardır; doğru beslenmek, ideal kiloda olmak ve düzenli egzersiz yapmak. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmek için aynı zamanda doğru besinleri tüketmek önemlidir. Bu besinler; omega 3 asidi açısından zengin olan balıklar, lifli tahıllar, yeşil yapraklı sebzelerdir. Ancak eğer kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, beslenmenize bu gıdalarla takviye yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kolesterolü düşüren diğer yiyecekler ise; kahvaltıda tüketebileceğiniz yulaf ezmesi, mısır gevreği ya da yulaf kepeğidir. Yulafa ek olarak lif içeren besinlerden elma, erik, armut gibi meyveler de tüketilebilir. Fındık kalp sağlığını korumasının yanında E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar açısından zengin bir besindir. Fındığa ek olarak günde 1 avuç ceviz ve badem tüketmek de kolesterol için faydalıdır. Doymuş yağ içeren ve içinde trans yağ bulunan her türlü gıda kötü kolesterolün yükselmesini sağlayan yiyeceklerdir. Bu gıda çeşitlerine genelde kızartmalar, yağlı etler, margarin katkılı yemekler ve çoğunlukla hamur işleridir.

Yediklerinize dikkat etmenizin yanında düzenli egzersiz yapmanız da önemlidir. Sporu sağlık için yaşam biçimi hale getirmeniz ve hiç fırsatınız yoksa bile mümkün oldukça en azından yürümeniz gerekir. Düzenli egzersiz yapıp ideal kilonuzu sabitleyebildiğiniz sürece kolesterol seviyeniz de ideal ölçüsünde kalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir