Menu

Körlüğü Önlemenin Yolları

Körlük, insanları yaşayan ölüler haline getiriyor. Bazı noktaları dikkat ettiğiniz sürece hastalıktan kendinizi koruyabilirsiniz. Körlüğün önlenmesi için çeşitli yollar vardır, bunlara dikkat ederseniz yakalanma riskiniz düşecektir. Körlük genelde akraba evliliği, kazalardan dolayı kaynaklanıyor olabilir. İlk aşamada gen kontrolü yapılarak baskın genlerde varsa eğer takip edilmelidir. Kan bağı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Beynimiz yeterli oksijen alması ile körlüğü önleyebilir. Bebeklerin doğduğu zaman oksijen almaları sağlayarak gözleri açılır. Doğum işlerinde tam teşekküllü hastanelere gidilerek doğum işlemlerinin yapılması gereklidir. Erken doğum risk taşıdığından dolayı daha dikkatli olunması gereklidir.

Çocuklarda travma, bisikletten düşme, çarpma, kafayı vurma gibi olaylardan dolayı göz sinirleri hasra görebilir. Kask takmayı ve emniyet kemelerini mutlaka kullanmaları gerekir.

Bol tuzlu ve yağlı yiyecekler sağlığı etkilediğinden dikkatli olunmalıdır. Yağlar deri altında toplanır, çocuklarda ise organların çevresinde olacağında damarların tıkanmasına neden olur.

İlerleyen yaşlarda göz tansiyonu görülebilir. Hastalıkların tedavisi için erken teşhis koyulması gereklidir. 40 yaşını geçenler için göz tansiyonu yılda iki defa olmak üzere kontrole girmelidir.

Şeker hastaları için körlük riskli durumdur. Damarlar etkileneceğinden dolayı beslenmelerine, yaşamlarına, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Kanın beyne oksijen taşıması gerekli olduğundan dolayı göz muayenesi devamlı yaptırılmalıdır.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.