Metabolizma Nedir? Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Metabolizma vücudumuz kullanmak için gerekli olan enerjiyi yakmamızı sağlıyor. Gün içinde tükettiğimiz bütün gıdaların yanarak enerjiye dönüşmesinde metabolizma görev alır. Otomobillerde olduğu gibi benzinin motorda yanarak çalışmasını sağladığı gibi görevi metabolizmamız üstlenmektedir. Metabolizma hızlı çalışırsa vücudumuzda çok daha fazla enerji yakacaktır.

Metabolizma her yaşta farklı hıza sahip olur. En hızlı çalıştığı dönem 15-30 yaş aralığında olduğu bilinmektedir. 30 yaşına giren birisi artık metabolizmasından eskisi kadar faydalanamaz. Gençlik ve hareketlilikten doğrudan etkilenerek yaşamları farklılaşmaktadır. Ergenlik dönemi ve hamilelikte metabolizma tekrardan artmaya başlamaktadır.

Cinsiyete bağlı olarak kadın ve erkeklerde farklı durumlar gözlemlenmektedir. Kas bakımından güçlü olan erkeklerde metabolizma hızlı çalışır. Vücut kendisini zorlaması ile metabolizmanın hızını değiştirmesi mümkündür.

Diyet yapan kişilerde kilo alıp verilmesi metabolizmamıza doğrudan etki yaratmaktadır. Doğrudan etkileyen değerlerden olmaktadır.

Hastalıklarda kişilerin metabolizması durumlardan etkilenmektedir. Vücudun kortizon veya insülin salgılanmasında metabolizmayı etkiler.

Gün içinde tüketilecek olan karbonhidrat sınıfına giren (şeker, makarna, tatlı, hamur) metabolizmamızı etkilemektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak için ne yapılmalı?
Gün içinde 2,5-3 litre ideal su miktarını mutlaka tüketiniz. Vücuttaki su kaybı olması metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Karabiber, pul biber gibi baharatlar metabolizmanın hızlanmasına etki yaratmaktadır.

Egzersiz yapmak vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunu göstererek metabolizmanın çalışmasını etkilemektedir.

Kış mevsiminde hareketliliğimizi arttırarak metabolizmamızı düzeltebiliriz.

Akupunktur tedavisi sayesinde metabolizma hızlanır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir