Öksürüğe Ne İyi Gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üst solunum yolu hastalıklardan olan öksürük her yaştan kişinin başının belası oluyor. Kış aylarında kendisini daha çok gösteriyor. Tedavisi 2-3 hafta arası sürüyor. Öksürüğe neden olan sorunlar göz önünde bulundurulması gereklidir. İlk önce neden olduğu bulunarak o sorunun devamlılığı varsa giderilerek öyle tedaviye başlanmalı. Kronik hastalık değil ama çeşitli dikkatsizlikler sonucunda ortaya çıkar. Öksürüğün sebeplerinden birisi geniz akıntısı basit bir sebepten dolayı canınız sıkılabilir.

Ev içinde kullandığınız herhangi bir malzeme öksürüğe sebep olabilir. Kömür, tüp, doğalgaz, sigara dumanı, çamaşır suyu gibi kokular sizi öksürtebilir. Bunlardan korunmak için odanızı havalandırıp temiz havanın dolmasını sağlamalısınız. Öksürüğün nadiren olsa da görülmesinin sebebi içeride bulunan gazlardır.

Şiddeti öksürükleri olan kişilerde kriz görülür. Bu ataklarla birlikte baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kaslarınızı yorduğu gibi artık tıkanırsınız. Yorgunluk üzerinize çöker ve canınızı sıkmaya başlar. Kendinizi gerdiğinizden dolayı sırt bölgesinde ağrılar başlar.

Öksürüğe ne iyi gelir?
– Bol su içmek
– Bitki çayları boğazdaki kuruluğu aldığı gibi boğazınızı yumuşatarak öksürüğünüzü geçirir.
– Kuru öksürük solunum yollarını tahriş ederek sizi rahatsız edebilir. Mümkün olduğunca az öksürün. Suyu içerken yudumlayarak içiniz.
– Öksürük için sütün içine biraz bal dökerek içmeniz boğazınızı yumuşatır. İsteyenler balın içine biraz karabiber dökebilir.
– Dış almak boğazınızın yumuşamasını sağladığı gibi havanın nemlenmesini sağlayacaktır. Mukus salgıları yumuşadığından kendinizi rahat hissedersiniz.
– Dut pekmezi varsa içine biraz karabiber katarak günde bir kaşık tüketmelisiniz.
– Ihlamurla birlikte ayva yaprağı tüketiniz.
– Kekik suyunu kaynatarak içine biraz bal koyunuz. Ilıması ile tüketmeniz durumunda öksürüğünüz geçecektir.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar
– Nane çayı yaparak içine biraz limon ilave ediniz. Soğuk algınlığa iyi geleceğinden dolayı boğazınızı da yumuşatacaktır.
– Adaçayı vücudunuzdaki toksinleri atarak nefes alıp vermenizi kolaylaştıracaktır. Boğazınızda ağrı varsa çayı demledikten sonra soğutmadan önce tüketmelisiniz.
– Bal doğal çaylarda doğal tatlandırıcı olarak kullanılır. Boğazınıza iyi geldiği gibi öksürüğe karşı birebir.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir