Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayında yediklerimiz, içtiklerimiz hepimizi en derin şekilde etkiliyor. Gün içinde yeteri kadar vücudumuza sıvı girmemesi bizi doğrudan etkileyebiliyor. Sağlığımızı korumak adına beslenmemizi de çok dikkat etmeliyiz. Ramazan ayında iftar-sahur vakti arasındaki süre oldukça kısa olduğu görülüyor.

Ramazan ayında oruç tutarken aç kalma süremiz arttı. Yaz aylarına gelmesi sürenin uzamasına ve bedenimiz için tehlike çanlarının çalmasına işaret oluyor. Gün içinde aç kalacağımız sürenin fazlalığı bedenen olarak su tüketimimizi arttırmamız gerektiğini göstermektedir. Kabızlık gibi sorunlarla karşılaşmamız adına iftardan sonra 2,5 litre su ve sıvı gıdalar tüketilmesi gerektiği öneriliyor. Günlük su ihtiyacımız uzmanlar tarafından 2,5-3 litre olarak belirtilse dahi yeterli olmuyor. Meyve tüketiminin arttırılması adına çeşitli olarak çalışmalar sağlanıyor. İftar sofralarına yağlı ve kızartma türünde yiyecekler yerine sulu ve çorba türünde olanlara yer verilmelidir.

Sindirim sistemi olarak bağırsaklarımızın sağlıklı çalışması için sıvıya ihtiyacı oluyor. Sindirim problemlerinin oluşumunu engellediği gibi doygunluk hissi yaratarak fazla yemek yememizi önlemektedir. Açlık gibi sorunlara yenik düşmemizin önüne de geçen etki sağlıyor.

Sahur vaktinde tüketilecek olan öğünler belli derece de olmalıdır. Yağlı, ağır yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Sindirim sistemini zorlamayacak türden yiyeceklerin tüketilmesi gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir