Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar

Oruçlu olunduğu zamanlarda açlık ve nefsimiz ile sınanacağız. Gün içinde dışarıda ağır işlerde çalışan kişiler için oruç tutmak haylice zor olmaktadır. İftar menüsünü hafif tutarak sahur vaktinde sağlıklı şekilde beslenmemiz gerekmektedir. Açlık ve susuzluk ile sıkıntı çekenler sahur vaktinde doğru şekilde beslenmeleri gerekebilir.

Sahur vaktinde özellikle sofralardan tuzu uzak durmak gerektiriyor. Sahurda patates kızartması, börek, açma, köfte, pizza, pilav susuzluğunu arttıracağından tüketmeyiniz. Bol miktarda su tüketilebilir. Sahur vaktinde içilecek olan çay sizin idrara çıkma oranınızı arttırarak vücudunuzdaki su seviyesinin düşmesine neden olur.

Sahur vaktinde çabuk acıkmanıza neden olanların başında kek, kurabiye, tatlı, çikolata, bal ve reçel olmaktadır. Sahurda şekeri yüksek gıdaların tüketimi kan şekerinizin hızla düşmesine neden olmaktadır.

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler
Yeşil çay: Yapraklardan gelen şifa ile birlikte tok tutucu etkileri ortaya çıkmaktadır. Acıkmanızı önlediği gibi açlığınızı bastıracaktır. İçerdiği kateşin ile beraber vücudunuzun ağırlığını hafifletici etki yaratacaktır.

Yumurta: İki çeşit protein türünü barındırmasından açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Anne sütünden sonar ne kaliteli proteinler yumurtada bulunmaktadır. Sahur vaktinde tüketilmesi ile açlığınız yatışmış olacaktır.

Tarçın: Bir çok alanda baharat olarak kullanarak tüketebilirsiniz. Ramazan ayında kan şekerinizin dengelenmesini sağlayarak sizlerin trigliserid ve kolesterol bakımından koruyacaktır.

Süt: İftar ve sahur arasında mutlaka tüketilmesi gerekir. Vücudunuzun günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Meyveler: Ramazanda özellikle vücut vitamin bakımından fakirleşeceğinden bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Muz, avokado, yulaf, turp gibi meyvelerin tüketimine ağırlık verilebilir. Sahur vaktinde 2-3 porsiyon meyve tüketimi huzur vererek rahatlatacaktır. Kan basıncını düzenleyerek kişilerde rahatlama sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir