Sanayi Devriminin Sebepleri Nelerdir

Sanayi Devrimi: Üretimde kol gücünün yerini ‘makinenin’ almasıdır. Sanayi Devrimi, toplumun başta üretim yaparak geçinmesi daha sonra yaşamını sürdürmesi için üretimi arttırarak takas etmesini ardından da üretim fazlalığını insan gücü gerektirmeden makinalara bırakmasıdır.

Sanayi Devrimi önce İngiltere de başlamış sonra Fransa ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde etkisini göstermiştir. Sanayi Devrimi neden ilk önce İngiltere de başladı sorusuna ise; ülke ‘Anayasal Monarşi’ ile uzun süre yönetilmesi ve Anayasal Monarşinin içine barındırdığı özgürlük, bireysel haklar ve mülkiyet olmasıdır. Bu yüzden halk Sanayi Devrimi ‘ ne daha uyumlu idi. Bunun yanı sıra borsa ve bankacılıkta da diğer ülkelerden daha ileride olması da yatmaktadır. Ayrıca ‘Kapitalizm ilkeleri ‘ gibi özgür rekabeti önleyici olasılıkları da Parlamento önünü kesmiştir.


En önemli neden ise İngiltere de hammadde kaynağının fazla olması ve kömür, demir yönünden zengin olmasıdır. Bu özellikleri coğrafi yapısı, hammadde kaynakları, siyasi görüşleriyle Sanayi Devriminin ilk İngiltere de çıkmasına olanak sağlamıştır. Şimdi sanayi devriminin sebepleri nelerdir? Sorusuna ise en önemlisi, coğrafi keşifler.

Coğrafi keşiflere insanlar fazla ürün üreterek ve bu ürettikleri ürünleri pazarlama, ticaret yolları ile diğer ülkelere satmak istemelerinden ve bu ticaret yollarının fazla vergilendirmelerinden dolayı yeni yollar arayarak coğrafi keşiflere başlamışlardır. Diğer bir sebep ise sömürgeciliktir. Sömürgecilik yapan ülkelere dolayısıyla dünya siyasi gücü ellerinde bulunduran ve gelişmemiş ülkelerde ürünlerini satarak, ticareti gerçekleştirerek aynı zamanda o ülkelerin çalışma, insan gücünden yararlanıp, vergi ödetmekteydi.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.