Menu

Selülitten Kurtulmak için Beslenme Önerisi

Selülit, kadınlarda bacak kısımlarında, erkeklerde göbek ve kollarda oluşan çatlak ve karışıklıklarla kendisini belli eder. Dengesiz beslenme ve hazır yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda vücutta fazlalık olarak kendisini gösteriyor. Fiziksel, kimyasal olarak tüketilen yiyecekler vücudumuzda depolanarak yağ depoları oluşur. Yayılması sonucunda deri üzerinde hoş görüntü olmayan durumlar ortaya çıkar.

İdeal kiloya gelindiği zaman selülitler zamanla ortadan kalkacaktır. Derinin altında biriken yağ tabakası, derinin genişlemesine ve görünüm olarak selülit denilen kısımları oluşturur. Kilo sorununu ortadan kaldırmak için dikkat edilmelidir. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek insanların kilo almalarına neden olur.

Selülite karşı beslenme önerileri
Selülit oluşmasına yönelik kişiler dikkat etmelidir. Yağlı yiyecekler ve fast food denilen hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kızartma türünde yemekler bol miktarda yağ barındırdığından, vücudunuz yağ gereksinimin fazlasını alarak yağ depolarını oluşturmaya başlar. Kilo alınması ile birlikte selülitler zaman içinde ortaya çıkar.

Günlük 2,5-3 litre ideal su tüketim miktarı olurken, selülitlerle mücadele etmek için kişiler bunu bir miktar arttırması gerekebilir. Böbreklerin çalışması ve yağ depolarının erimesi için gerekli olmaktadır. Selülitlerin oluştuğu kısımların engellenmesi sağlanabilir. Günlük 4 litre su miktarına çıkardığımız zaman vücudumuzdaki selülit miktarını azaltmış oluruz.

Karışım sağlarken bitkisel yağların tüketilmesi de mümkündür. Yağ asidi ile birlikte vücudumuz ideal şekline gelerek koruma sağlanabilir. Margarin gibi hayvansal gıdalardan mümkün mertebe uzak durmaya özen gösterilmelidir.

Yağlı kuruyemişler yerine daha çok yağsız ve enerji verecek türlerden olanlardan tüketilmelidir. Sebze yemeklerinde, zeytinyağı ve yanında salata tüketilebilir. Ayçiçeği, mısırözü, soya, pamuk yağı yerine sağlıklı olanlarına ağırlık verilmelidir.

Selülitler ile mücadele eden besinlere ağırlık verilmesi gereklidir. Vücudumuzu atık maddelerden korumak için C vitamini bakımından zengin olan meyveler tüketilmelidir. Karpuz, kayısı, nar, hurma, kavun, kuru meyveler, portakal, mandalina, greyfurt bol miktarda C vitamini içerdiğinden 3-5 porsiyon tüketilebilir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.