Sera Etkisinin Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

 

Dünyanın sera etkisine girmesi güneş ışınlarının dünyayı ısıtmasıyla olmamaktadır. Dünyaya yansıyan güneş ışınları dünya tarafından tekrar yansıtılarak aşırı derecede ısınmasına sebep olmaktadır. Aşırı ısınmasının sebebi dünyadan yansıyan güneş ışınlarının havada bulunan karbondioksit, metan ve su buharı gibi gazlar tarafından tutulmasıdır. Dünyanın yansıttığı güneş ışınlarının havada çeşitli gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi denmektedir.

Sera etkisi birçok canlının yaşam alanını küçültmekte ve dünyaya zarar vermektedir. Bu zararı en başta insanlar oluşturmaktadır. Bilinçsiz kentleşme, doğayı bilinçsizce tahrip etme, sanayi ve büyük fabrikalardan doğaya zararlı gazlar bırakılması, ormanların tahrip edilmesi ve bitki örtüsünün yok edilmesiyle dünyadaki doğal denge sarsılmakta ve  sera etkisinin oluşmasında etkili olmaktadır.

Sera etkisinin oluşmasında rol oynayan bir diğer durum ise bilinçsiz tarım yapılmasıdır. Tarım alanlarının yanlış yerlere kurulması bitki örtüsünün yok olmasına ve sonucunda sera etkisi oluşmasına sebep olmaktadır. Sera etkisi küresel ısınma sorunu olarakta karşımıza çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir