Sigaranın Dişlere Verdiği Zararlar

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara kullanımı vücudumuzdaki bütün organlara zarar vermektedir. Başta kalp, akciğer, damar hastalıklarına sebep olduğu gibi dişlerimize de zarar verir. Ağzımızdan geçen sigara dumanı ve nikotin sağlığımıza zarar veriyor. Sigaranın içinde onlarca farklı zararlı madde olmasından dolayı içmemiz durumunda bize zarar vermesi kaçınılmaz oluyor. Ağzımızda en başta koku yaparak bizi rahatsız etmektedir. Sosyal hayatımıza zarar verdiği gibi insan içine çıkmakta zorunlar yaşamaya devam ederiz. Sigara içilmesi dişlerimize lekeler oluşturduğu gibi sarı lekelere sebep olur. Dilimizde tat alma dokusunu zedeleyerek yediğimiz yiyeceklerden eskisi gibi tat alamıyoruz.

Sigara içmeyenler, içenlere göre iki kat daha fazla tat alma duygusu gelişmiştir. Günlük tüketilen bir paket sigaranın vereceği zararlar; %20 diş dokusunda kayıp, ağız kokusu, akciğerlere zarar, solunum sistemine zarar, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.

Diş sağlını koruyarak aynı zamanda beden sağlığımızı korumuş oluruz. Ağzımızdan sigara gibi kötü maddeler boğazımızdan aşağıya doğru gitmektedir. Sigara içmeyi bırakan bir kişinin kanser olma riski azalmaktadır. Sigara kadar birde pasif içicilik zarar verebilir. Sigara içilen bir ortamda nefes alıp vermek sigara içmeye eşdeğer olup zarar verebilir.

Sigara kullanımı ağızda şişlik oluşturduğu gibi diş etine zarar verebilir. Şişlik ve ağrılı dönemler ağız içinde lekeler, uyuşma, konuşma ve yutkunma zorluklarını beraberinde getiriyor. Ağız sağlığınız korumak adına günlük ağız bakımınız için 2 defa dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanarak dişlerinizin arasında kalan besin parçaları daha zararlı hale gelmeden temizlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir