Sivilce Neden Olur

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilce ergenlik dönemine giren erkek ve kızların ortak cilt sorunlarındandır. Ciltte oluşan lekeler ve rahatsız edici durumlar oldukça can sıkıcı durumlara kadar ulaşabiliyor. Hormonsal değişikliklerin oluşması vücudun farklı tepki vermesine nedendir. Sivilcelerin oluşması ciltteki gözeneklerin tıkanması biriken yağlardan dolayı olabilir. Kozmetik ürünler kullanan kişiler, kimyasal karışımlardan dolayı gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ergenlik döneminde sivilce oranları erkeklere ve kadınlara göre değişiklik gösterir. Bazılarında çok rastlanırken, temiz olanlarda ise sivilce oranı çok düşüktür.

Cilt tipine bağlı olarak sivilce oranları ortaya çıkabilirde. Sivilce tedavisi mümkün olup genelde temizlikten geçen durumlardır. Temizliğe önem verilmiş, doğru yapılan temizlik doğrultusunda cilt kendisini toparlar. Beslenme, stres, yaşam şartları, temizlik, ilaç kullanımı gibi faktörlerde sivilceleri etkileyebiliyor.

Sivilceler dokunulmaması gerekir, kişi sivilcelerden kurtulmak için patlaması ciltte yaralar oluşmasına neden olur. Sivilcelere dikkat edilmeli, herhangi şekilde zarar gelmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Tekrarlayan sivilce sorunlarında kişisel temizliğe dikkat edilmeli, gerek günde 4 ila 5 arasında yüzünü yıkayarak yağlanmanın önüne geçebilir.

Sivilceyi önlemek için öneriler
Yağlı asitli yiyeceklerden uzak durulmalı.
Ergenlik döneminde sivilceler ile mücadele de yüz temizliğine dikkat edilmeli.
Doktora başvurmanda ilaç kullanılmamalı.
30 yaş üstünde görülen sivilceler hastalığın habercisi olur. Doktora başvurarak gerekli kontrollerden geçilmelidir.
Uzun süre geçmeyen sivilcelerde doktora başvurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir