Şizofrenin Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Şizofren insanlarda görülme olasılığı %1’dir. İkizlerlerde şizofren görülme durumu %30-%50 aralığındadır. Nöronsal aktarıcılar tarafından biyokimyasal maddeler şizofren hastalığına sebep olabiliyor. Beyin hücresinden gelen sinyaller doğru olarak gönderilememektedir.

Psikolojik olarak kişilerin zayıf bir egolara sahip olduğu ortaya çıkar. İnsanların gerçekle olan ilişkisi oradan kalkarak sapmalar meydana gelir. Stresle karşılaşma dönemler ilk bebeklik yıllarında olur. Gelişim gösteren aşamalar ele alınarak gösterilir.

Şizofrenin tedavisinde bir çok ilke aktif olarak rol üstlenir. Mantıklı ve tutarlı konuşmalar doğrultusunda hastaların konuşmalarında değişiklik gözlemlenmiştir.

Hastanın iyi davranışları adı altında denetime alınması, davranışlarında düzelme meydana gelmesini sağlamıştır. Şizofrenin aile içindeki sorunlardan etkilenerek davranış biçimlerinde değişiklikler yaşanabilir.

Aile yapısı ve ilişkilerinde benliklerini tamamen içlerine gömerler. Dünya görüşünü ve diğer insanlarla olan iletişimine doğrudan etki yaratır. Çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlamak için kaygı ve kızgınlık ortamında değişiklik görülür. Aile yapısının birbirlerine karşı hisleri doğrudan etkilenerek baskı altında hissetmelerine sebep olabilmektedir.

Şizofrene neden olan etkenlerden birisi çevrenin etkileşimi olmaktadır. Görüşler şizofrenin durumunu temelden etkileyerek yaşamlarına etki yaratır. Şizofren ortaya çıkmasında yeterli olmadığı görüldüğü takdirde genler yolu ile aktarım sağlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir