Somon Balığının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Somon balığı oldukça faydalı besinler arasında, omega 3 yağ asidi miktarı vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır. Ortalama olarak 110-115 gram fırınlanmış, ızgara somon tüketmen vücudunuzun 2 gram omega 3 yağ asidi ihtiyacını karşılar. Gün içinde yediklerimiz içtiklerimizden alamadığımız omega 3 yağ asidi bu sayede almış oluruz. Yetişkin bir inan gün boyunca alması gereken 4 gramdır.

Kalp ve damar hastalıklarına faydaları
Gün boyunca vücuda alınacak olan omega 3 yağ asidi balık türlerinde oldukça zengindir. Kalp krizi, felç, kalpte ritim bozukluğu, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Balıklarda bol miktarda bulunan omega 3 haftada bir kez olsun tüketilmesi gereklidir. Unutulmaması gereken 2 gramlık omega 3 yağ asidi sayesinde ihtiyacınızın büyük kısmını karşılamış olacaksınız.

Göz sağlığı
Balık türlerinin tüketilmesi aynı zamanda göz sağlığına iyi gelmektedir. Gözünüzü koruduğu gibi çok daha iyi görmenize olanak sağlıyor. Göz küresinin arkasında buluna retina merkezindeki materyalin bozulmasının sebebi ile kronik olarak kişilerde görme sorunları ortaya çıkabilir. Göz kuruluğuna iyi gelmesi için haftada en az 2-4 öğün balık tüketilmesi gerekli oluyor.

Kanser riskine iyi gelir
Somon balığının tüketilmesi içinde bol miktarda omega 3 yağ asidinin bulunmasından dolayı kanser türlerinin oluşumlarını önler. Kişilerde kolorektal, prostat ve göğüs kanserleri bunların başında gelmektedir. Balık türlerinin tüketimi kan ve lenf hücrelerini güçlendirerek kanser riskini azaltmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir