Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak batması oldukça rahatsız edici olabiliyor. İster istemez canınızın acıdığı gibi sosyal olarak hayattan beklentileriniz tamamen ortadan kalkıyor. İstenmeyen ve kişilerin acı hissetmesine neden olan rahatsızlıklardandır. Cerrahi olarak tedavisi dahi sizi korkutacaktır. Basit olarak görülse dahi oldukça can yakıcı durum olduğu aşikar.

Tırnak batmasının nedenleri
Tırnağın yanlış kesilmesine bağlı olarak tırnak artık ete doğru büyümeye başlar. Et hafiften kesildikten sonra mikrop kapması sonucunda intihap kapmasına neden olur. İlk başlarda hafif görülse dahi ilerleyen zamanlarda büyüyüp gelişecektir.

Bayanlarda tırnak batmasının sık görülmesinin sebebi giydikleri topukluların ucu sivri olmasıdır. Tırnak üzerinde uygulanan baskı sivri uçlu ayakkabılarda daha fazla olur. Tırnak kesimlerinde de sonuna kadar kesilmesi oldukça rahatsız edici olacaktır. Buna bağlı olarak topuklu ayakkabının içinde ayağınızın sıkışması tırnak batmasını tetikleyecektir.

Tırnak batmasında doktora mutlaka gidilmelidir. İlerlemende önlem alınması cerrahi tedaviyi gerektirmez. İlaç ve antibiyotiğin yanında doktor tavsiyesi doğrultusunda kurtulabilirsiniz. Önlem alınmalı ve gereken yapılmadığı takdirde tırnak çekilmesi gerekmektedir. Kökünden çekilir ama doğru şekilde bakılmadığından dolayı rahatsızlık vermesi mümkündür. Ameliyat sonrasında tırnağınız çekildiğinde saracaklar, acı hissetmezsiniz ama pansuman yapılması gerektiğinde canınız çok acıyabilir. Bunları bilerek ayakkabı seçimini doğru şekilde yapmalısınız.

Bölgeyi daima temiz tutmalı, ayakkabı yerine terlik giyilmeli, sivri uçlu ayakkabılar yerine düz olanlar tercih edilmeli, ayakkabınız bol olması ayağınızın rahat olmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir