Menu

Topuk Çatlağı Nedir? Nasıl Geçer?

Topuklarda oluşan çatlaklar görüntü olarak rahatsız edici oluyor. Bayanlarda özellikle çatlaklar oldukça hassas olup, ayak güzelliğinin bozulmasından rahatsızlık duymaktadırlar. Ayaktaki çatlaklar rahatsız edici olduğu gibi denize girmekten çekindikleri gibi açık terlik giymelerine engel oluyor.

Topuk çatlakları için öneriler
Banyo yaptıktan sonra mutlaka ayaklarınızı ponza taşı ile ovalayarak temizleyiniz. Ölü deriden kurtulmak çatlakların oluşumunu engellemektedir.
Çatlaklar için üretilen kremlerde kullanarak kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirsiniz. E vitamini tüketen yiyecekler tüketilmelidir.
Denizde bulunan tuz topuklara iyi gelir, çatlakların oluşmasını önlemektedir.
Eşit miktarda elma sirkesi, su karışımı çatlakları iyileştirmektedir.

Topuk çatlakları nasıl geçer
Çorap giyilmemeli, ayaklar hava aldığı sürece iyileşme süresi kısalacaktır. Çorapları düzenli olarak değiştirin, temiz ve pamuklu çorap giyin. Uyumadan önce topuklara vazelin sürünüz, sertleşmeyi önler topuğun kurumasını önler.

Çatlamalara yönelik erkenden yapılacak tedavi önemlidir. Erken teşhis edilerek tedavi yöntemlerinin uygulanması iyileşme sağlar.

Uzun süre ayakta durmamalı, akşam eve gelindiğinde su ve tuz karışımında ayaklar dinlendirilmeli. Çatlakları önleyecek şekilde ayağınızı terletmeyecek ayakkabı giyilmelidir.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.