Menu

Yerli Malı Haftası Neden Kutlanır

Kurtuluş savaşında ülkemiz verdiği mücadelede kendi kendine yetememiştir. Yiyecek bir şey bulamadığı gibi giysileri dahi yoktu. Dış ülkelere bağlı olmasından dolayı yerli malına önem verilmiştir. Savaş dönemlerinde ülke kendisine yetemediği zaman yenilmeye mahkûmdur. Bunun üzerine İsmet İnönü yaşanılanları göz önünde bulundurarak mecliste yaptığı konuşmadan sonra 12 Aralık yerli malı haftası ilan edilmiştir.

Kendi yiyeceğimizi, giyeceğimizi, eşyamızı her şeyimizi üretmemiz dış ülkelere olan bağlılığımızı bitirir. Yerli malı sayesinde kendi kendimize yeterek yaşayabiliriz. Bize sahip olduğumuz değerleri bilerek yerli malı haftasında kutlayabiliriz. Okullarda düzenlenen çeşitli etkinliklerle yaşanılan zorluklar ve yerli malının önemi anlatılarak bilinçli nesiller yetiştirilir.

Yerli malının önemi vurgulandı. Cumhuriyet döneminde çekilen zorluklar hatırlanarak yerli üretiminin ne kadar önemli olduğu anlatılır. Yerli üretim ülkemizi kalkındırdığı gibi gelişmesini sağlar. 12-18 Aralık tarihleri yerli malı ve tutum haftası olarak kutlamaya başlanmıştır.

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.