Yüzde Tüylenme Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların sıkça karşılaştığı yüz hatlarında tüylenme bazen aşırıya kaçabiliyor. Yüzdeki tüylenmeden dolayı insanlar doğrudan etkilenmektedir. Hirsutizm: androjen adı verilen erkeklik hormonunun kadınlarda ortaya çıkmasından dolayı yüz bölgelerinde tüylenme meydana gelmektedir. Yüzlerde meydana gelen tüylenmelere hormonlar sebep olarak normalden çok daha fazla tüy çıkmasına neden olur.

Polistik over sendromu aralarında en yaygın olanlarındandır. Hormon dengesizliğe yol açılması ile yüz bölgesinde tüylenme, yumurtalık kistleri, kısırlık obezite ve adet döngüsü sonucunda oluşmaktadır. Genellikle 20’li ve 30’lu yaşlarda kadınlarda görülmektedir.

Cushing sendromu streroid hormonlarının normalden daha fazla değerlere yükselmesi, vücudun tepki olarak hormonlarda dalgalanma meydana gelir. Hormonlarda dalgalanma yüz bölgesindeki tüylenmelere ve kıl çıkmasına neden olmaktadır.

Konjenital adrenal hiperplazi, kalıtsal olarak kişilerde androjen ve kortizol hormonlarının düzensizlikleri sonucunda ortaya çıkar. Enzim eksikliği nedeni ile yüz bölgesindeki tüylenmelerde artış gözlemlenir.

Düzensiz olarak ilaçların kullanılması insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bazı ilaçlarda yan etkileri yüz bölgesinde tüylenme olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir