Genel Kültür

10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

Atamızın vefatı 10 Kasım tarihimiz için dönüm noktasıdır. Milletimizin uzun yıllar boyunca yas tutukları dönemi işaret eder. Atatürk’ün vefatı 1938 tarihinden itibaren her 10 Kasım tarihinde atamızın aramızdan ayrılması ile her yıl düzenli olarak yas tutulmuştur.

10 Kasım aslında atamızın bize bıraktığı mirasları tanımamızdır. Atamızın bize vasiyetini hatırlatan günlerdendir. Vatan toprakları için verdiği mücadeleye en yakından şahit olmamız için hatırlarız. Atamızın hangi şartlarda vatan uğruna can verdiğini hatırlatır. Tek yumruk, tek güç olma zamanı olduğunu kabullenmeliyiz. Ülkenin yabancılar tarafından kuşatılarak işgal altında olduğu zanda dahi mucizelerle bağımsızlığımıza ulaşmamızı sağlamıştır. Vatan uğruna Atamız gibi can veren yüz binlerce şehidimizi hatırlamalı ve hep birlikte anmamız gerekir.

Atatürk’ün yaptığı devrimler bugün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır. Gelişen, güçlenen ve kalkınan ülkelerden olduk. Atamızı her yıl 10 Kasım’da hatırlayarak onun hedeflerini gerçekleştirmek biz Türk gençlerine kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu