Genel Kültür

10 Kasımda Ne Oldu

10 Kasım ülkemizin ve tüm dünya ülkeleri için önemli bir gün olmuştur. 10 Kasım 1938 yılında saat 09.05’i geçtiğinde Atatürk vefat etmiştir. Atatürk’ün vefatı tüm Türk Devletleri yas tutmuştur. Türklerin kurtarıcısı olup Dünya barışına katkı sağlamış büyük bir önderin vefatı Dünya çapında da oldukça etki yaratmıştır.

Türk milletinin azmi ve inancı doğrultusunda yapılan hareketler sayesinde yeni bir devletin temelleri atıldı. Başta Türkiye olmak üzere bir çok Türk devletinin özgürlüğüne kavuşmasında etkili olmuştur. Bir çok devlet adamı tarafından ölüm hüzünle karşılanmış olup taziye mesajlarını göndermişlerdir.

10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti için büyük bir kayıp olurken yeniden yaratılan Türkiye Cumhuriyeti, kurucusu ulu önder Atatürk’ün ölümüyle Büyük bir üzüntüye kapılmıştır. Atatürk’ün yüreklerimizden hiç çıkmayacağı ve ilelebet yaşatılacağı o kara günde Türk Ulusunun adeta bağrına yazılmıştır.

Dünya Ülkelerinin çeşitli mesajları ile taziyetlerini bildirmeleri son 100 yılın en büyük liderinin Türk milletine nasip olduğunu ifade etmeleri arşivlere geçen onur verici mesajlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu