Genel Kültür

2015 Ramazan Fitre Ne kadar

Fitre (fıtır sadakası), Müslüman olan birisinin kendisi adına başkasının velayetten gerçekleştirdikleri ibadet ve yükümlülük olmaktadır. Bunlar yoksul kişilerin ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik olup, kendisinin yapamadığı ibadetleri başkaları tarafından yapılması olarak ele alınmaktadır.

Diyanet işleri başkanlığı tarafından Ramazan ayında ülkelere göre belirlenen fitre miktarı olmaktadır. Ülkemize göre belirlenen fitre miktarı 11,50 lira olmaktadır. Miktar kişinin o bölgede karnını doyurabileceği miktarda olmaktadır. Kişilerin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak yapılan işlemlerden olmaktadır. Asgari miktar olup dileyen kişiler daha yüksek miktarda vererek takibini gerçekleştirebilir. İdeal olan yaşam standartları doğrultusunda belirlenmiş olan miktar doğrultusunda verilen fitre miktarıdır. Gıda harcaması doğrultusunda kişilerin ihtiyaçları karşılanabilir.

2015 yılına göre fitre miktar 11,50 lira olarak günlük verilmektedir. Kişi karın doyurarak o günün gıda ihtiyacını karşılamaktadır. En az verilecek miktar olup dileyenler maddi durumuna göre daha fazla verebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu