Genel Kültür

29 Ekim İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet ülkemiz adına en büyük kazanç olduğu söylenebilir. İnsanlar kendilerini yönetecek olanları seçerek iradeleri ülkeyi yönetmişlerdir. Tarih boyunca Osmanlı devletinden günümüze taht babadan oğla geçtiğinden dolayı insanların hiç söz hakkı olmamıştır. Yönetim şekillerinden Cumhuriyet insanlara çeşitli haklar vermiştir. Çağdaş medeniyetlere ulaşılması için demokrasinin varlığı burada olarak sağlandı. İnsanlara uzanan en büyük el cumhuriyetin ilanı ile gerçekleşmiştir.

29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin tüm ülkemize ilan edildiği gün olarak görüldü. Cumhuriyet bayramı olarak her yıl hatırlanarak kurtuluşumuz kutlandı. Cumhuriyet bayramı törenlerle kutlandıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu tamamen geldi.

Mutlak güç milletin olduğunu her zaman gösterdiler. Kararlarımız doğrultusunda liderlik sıfatlarına sahip olan insanların yönetimine girmiş bulunmaktayız. Halkın belirli hedeflere yükselmesinde 29 Ekim etkili olmuştur. Cumhuriyet bayramı sayesinde çağdaş medeniyetler seviyesine kadar yükseldik. Meclis açıldı artık yönetim tamamen halkın seçtiği kişilerde olacaktı. Günümüze kadar gelerek Ekim ayının 29. Gününde kutlanarak stadyumlarda, askeri birliklerde, devlet genelinde törenler yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu