Genel Kültür

Açıköğretim Fakültesi Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Açıköğretim Fakültesi ülkemizde 1982 yılında kurularak eğitim öğretim alanında gelişmeler sağlanmıştır. Anadolu üniversitesinin fakültelerinden birisi olup devamlı okula gidip gelemeyenler için dışarıdan eğitim alabilecekleri eğitim sistemidir. Eğitim ve öğretime destek vermek amaçlı açıköğretim sistemine geçerek üniversite düzeyinde eğitim verilmektedir.

Açıköğretim sistemi nasıl çalışır?
Dersler kitle iletişim araçlarının yardımı ile anlatımı yapılır. Gün boyunca TRT bünyesinde yer alan eğitim kanallarında ders verilmektedir. Anadolu Üniversitesi bünyesinde yer alan forum siteleri ve sınav sistemleri doğrultusunda bilgi verilmektedir. Eğitimlerini dışarıdan alarak yıl içerisinde belirli zaman dilimleri arasında sınavlara katılmaktadır. Başarılı olunması durumunda derslerinden geçer ve sonunda diplomasını almaya hak kazanır.

AÖF öğrencilerine belirli üniversitelerde açılmış bölümlerinde kendilerine ders verilmektedir. AÖF öğrencileri her yıl 3 kez (vize, final ve bütünleme) olmak üzere sınavlara tabi olurlar.

Açıköğretim fakültesinin diğer üniversitelerden farkı?
Açıköğretim fakültesinde bulunan bazı bölümler normal üniversitelerde bulunmamaktadır. Uygulamalı olarak alacakları eğitimden dolayı farklılıklar bulunmaktadır.a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu