Genel Kültür

Adalet Ağaoğlu Kimdir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden birisi Adalet Ağaoğlu’dur. Önemli yazarlardan olan Ağaoğlu 13 Ekim 1929 yılında Ankara ilinde dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin kızı olarak yaşamını sürdürdü. İlköğretim eğitimini Ankara Nallıhanda tamamladı. Ortaöğretimini Ankara kız lisesinde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ve Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur.

Şiir ve edebiyata olan ilgisi lise yıllarında başlamıştır. İlk olarak Ulus gazetesinde tiyatro eleştirisi olarak yazarlık yaptı. Kaynak dergisinde şiirleri yayımlandı. TRT’de görev aldı. Ankara Radyosunda Aşk Şarkısı adlı oyunu yazarak yayımlanmasını sağladı. Meydan sahnesinde dört arkadaşı ile kurma başarısı sağladılar. Meydan sahne dergisini çıkararak başarılarını ve Türk edebiyatını yenilikler katmaya devam etmeyi sağlamışlardır.

Tiyatro eserlerine her geçen zaman bir yenisini eklemekteydi. Oyunları Ankara sahnelerinde yayımlanmıştır. Yazmış olduğu oyunları duyurmak için bulunduğu statüyü kullanmıştır. Tiyatro oyunları ile dönemin önemli yazarları arasına dahil edilmiştir. İlk romanı “Ölmeye Yatmak” ile tanıtmıştır. Roman bir yazar olduğu gibi çeşitli eserlere yer vermiştir. Tanınmış olan eserlerden birisi Fikrimin İnce Gülü olmuştur. Türk edebiyatında önemli isimlerden olup çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu