Genel Kültür

Adalet İle İlgili Kompozisyon

Adalet mülkün temelidir. Toplum içinde yaşayan tüm insanların eşit sayıldığı, zenginin fakirin ayırt edilmediği herkese eşit şekilde davranıldığı makamdır. Adalet haksızlıkların giderilmesi, toplum içindeki sorunların çözülmesi, sıkıntıların önüne geçilmesinde etkilidir. İnsanların ellerini kollarını sallayarak suç işlemelerini caydırıcıdır.

Adaletin hakim olduğu toplumlarda suç oranı haylice azdır. Adaletsiz toplumlarda insanlar suç işlemekten geri durmayarak sorunların çözümünü kendilerinde aramaktadır. Adalet bir ülkenin temelini oluşturur. Toplum güvenirse eğer o ülke düzene girer kalkınarak yükselir. İnsanlar adalete güvenerek hareket eder, haksızlıklar karşısında neler olabileceğini bilir. Adaletin olmadığı toplumlar dünya ülkelerine sorun olarak yansır. Afrika ülkelerinde adaletin uygulanmadığını düşünürsek insanlar kendilerince hareket ettiklerini gözlemleriz.

Bir milletin sahip olabileceği en kutsal değer sahip oldukları adalet sistemidir. O ülke de yaşayan insanlar haklarını bu sayede korur ve savunurlar. Adalet mülkün temelidir, bir ülkenin ülke olabilmesi halkın hak ve özgürlüklerini savunabilmesi için gereklidir. Kusursuz bir şekilde devamlılığı da bu sayede elde edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu