Genel Kültür

Adalet ve Eşitlik Nedir Kısaca

Toplumu birbirine bağlayan değerlerin başında adalet ve eşitlik anlayışı gelmekte. İnsanlar haksızlıklar karşısında durduğu zaman adalet arar. Zengin ve fakirin ayrım yapılmaksızın herkesin eşitlik ilkesiyle korunması gerekmektedir. Birlikte yaşayan herkes eşit olmalı. Haksızlık karşısında kimseye ayrımcılık yapılmamalıdır. Birlikte yaşayan insanların huzur, refah, adil yönetim anlayışı içinde yaşamak istemesidir.

Adalet bir kişinin aradığı en doğal haktır. Eşitlik ise kanunlar önünde herkese eşit muamele yapılmasıdır. Soylu ya da halktan birinin eşit olarak sayılarak değer görmesidir. Mevki ne olursa olsun haksızlık varsa adalet önünde hesap vermesi istenir. Adaletin olduğu yerde insanlar huzur ve düzen içinde yaşamına devam eder. Eksikliklerini bilir görür öylece hareket eder. Birlik beraberliği oluşturduğu gibi insanın vatanına olan bağlılığını arttırır. Adaleti sağlayan bağımsız mahkemeler olmaktadır. Adaletin terazisi hiçbir zaman şaşmamalıdır. Toplum vicdanını, rahatsız edecek kararların alınması mahkemelere olan güven duygusunun sarsılmasına neden olur.

Adalet ve eşitlik ilkesini benimsemiş ülkeler çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşırlar. Adalete sadece bir kişi değil herkes ihtiyaç duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu